Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Vláda Petra Fialy: Vláda rozpočtové odpovědnosti?

1. 12. 2022 9:53:39
Nejvyšší kontrolní ústav (NKÚ) tvrdí, že se vláda Petra Fialy nechová vzhledem k veřejným financím dostatečně odpovědně. Fiala se brání, že za vše může energetická krize a válka. Mnohé kroky české vlády jsou nicméně kontroverzní.

Tak například takový příspěvek pět set korun za každé vychované dítě bude stát státní rozpočet miliardy každý rok, ale hlavní problém je v tom, že se zcela míjí účinkem. Smysl tohoto počinu je v tom, lidově řečeno: „Aby se lidi nebáli mít děti, a aby viděli, že se to vyplatí,“ ale skutečně plánuje někdo děti podle toho, jestli dostane za třicet let pětistovku do důchodu? Nejsou v danou chvíli rozhodující úplně jiné otázky, jako bydlení, rodičovská a sociální systém?

Podle nedávného sociologického průzkumu jsou právě rodiny s dětmi ze všech sociálních skupin nejpostiženější energetickou krizí. Zhruba polovina rodin s dětmi nejsou schopny odložit měsíčně stranou ani jednu korunu. Pětisetkorunový příspěvek k důchodu se tak jeví jako výsměch. Budou ho dostávat lidé, kteří budou v důchodu vzpomínat na to, jaké to bylo, když neměli peníze na to, aby zaplatili školkovné a školní obědy pro děti?

Lidové rčení říká, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Jestli tedy někdo dostane peníze po třiceti letech, když musel v době výchovy dětí řešit nejeden finanční problém, asi to nikomu nepomůže. Kromě toho, že se tento příspěvek zcela míjí jakýmkoliv účinkem, protože nemá žádný populační efekt, vyvolává řadu dalších morálních otázek. Když pominu tu základní, že někdo mít děti ani nemůže, tak jsou zde další otázky. Například, co když někdo přes veškerou snahu vychová kriminálníka, recidivistu, narkomana, zloděje, nebo dokonce vraha? Za jakou zásluhu bude stát v takovém případě takový příspěvek vyplácet?

Nebo další otázka: Česko se postupně stává nepříznivou zemí pro život, jednoduše řečeno: náklady na život jsou srovnatelné s jinými zeměmi ale příjmy jsou poloviční. Až toto dnešní děti pochopí (a pochopí to velmi záhy, až se například začnou shánět po vlastním bydlení a zjistí, že se na vlastní bydlení nikdy nezmůžou), začnou se zajímat po životě v jiné zemi. Vyplácet pět set korun za to, že daňový poplatník žije spokojeně v jiné zemi, je další podivnost, která nedává žádný ekonomický smysl.

Ale proč nebýt na chvíli trochu konkrétnější. Takže budou například manželé, kteří vychovají dvě děti. Děti se osamostatní, manželé zestárnou a jdou do důchodu, a potom se stane to, že manželka zemře. Manžel, který se tím pádem stal vdovcem, začne pobírat vdovecký důchod. A za to, že s manželkou vychval dvě děti, bude ještě pobírat další důchod. Důchod za děti navíc může pobírat pouze jeden z rodičů, což je další kontroverze, která vyvolává řadu otázek. Podílel se jeden z rodičů na výchově víc? Byl lepším rodičem? Proč by se neměla zmíněná pětistovka vlastně dělit mezi oba dva rodiče?

Stát se dále zadlužuje, zadlužují se čím dál tím více i české domácnosti. Státní rozpočet na příští rok byl schválen v deficitu 295 miliard korun, prezidentovo veto bylo přehlasováno. Skutečný deficit bude asi ještě daleko vyšší, vláda zrušením EET dala jasně najevo, že jí výběr daní zas tak úplně nezajímá. Nezachovala EET ani v dobrovolném režimu, což kritizovaly i jednotlivé svazy. Veřejné finance se vládě Petra Fialy vymykají z rukou, o konsolidaci státního dluhu se nedá vůbec mluvit, jde o vládu neracionálního prohlubování zadlužování státu.

Petr Fiala nicméně tvrdí, že vláda dá asi 200 miliard na přímou pomoc občanům, kteří jsou zasaženi energetickou krizí. Nevím, jak se k tomuto číslu propočítal. Zajímají mě trochu jiná čísla, například, jaký je čistý zisk polostátní skupiny ČEZ, jaké jsou odměny členů představenstva a zaměstnanců. Co dělá vláda pro energetickou bezpečnost země? Tendr na dostavbu Dukovan: ČEZ bude mít nyní rok na to, aby posuzoval tři nabídky, které se do tendru přihlásily. Budou se na tom podílet téměř dvě stovky lidí, odborníků na slovo najatých. Tomu říkám krizové řízení. Nevím, jestli lidé, kterým se během roku zdvojnásobily nebo ztrojnásobily zálohy za energie, budou mít pro tento miliardový byznys pochopení.

Zpráva NKÚ a další indície ukazují na to, že vláda Petra Fialy není vládou rozpočtové odpovědnosti, není dokonce ani vládou sociálního smíru, protože rozdíly mezi sociálními skupinami se prohlubují, nejvíce postiženými jsou dneska rodiny s malými dětmi, a ani navýšení příspěvku na dítě od příštího roku o dvě stě korun neřeší z tohoto pohledu vůbec nic. Vláda Petra Fialy nedokázala zabránit bezprecedentnímu zdražování a za rok její rok vlády se do chudoby propadá více a více lidí, o čemž svědčí další sociologická a ekonomická data. A pokud chce vláda přistoupit k revizi programového prohlášení, znamená to jediné, že si už vláda Petra Fialy neví rady.

Autor: David Evan | čtvrtek 1.12.2022 9:53 | karma článku: 32.56 | přečteno: 849x

Další články blogera

David Evan

Děsivé svědectví z Českého Malína na Ukrajině

Minulou neděli se v Žatci konal slavnostní vzpomínkový akt k uctění památky obětí Českého Malína na Ukrajině. Vystoupila zde i dcera jednoho z přeživších, paní Alena Trojovská, která přečetla následující svědectví svého otce.

17.7.2022 v 15:59 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 422 | Diskuse

David Evan

Jak jsme odstěhovali lidickou ženu z Lidic

Stalo se to asi před dvaceti lety. Lidická žena Božena Vodrážková se stěhovala se svým synem do Kladna. V té době v Lidicích žilo ještě asi 17 lidických žen, pokud si dobře vzpomínám. Dnes už tam žije jedna jediná.

13.6.2022 v 11:09 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 425 | Diskuse

David Evan

Před 80 lety zemřel Heydrich. A gestapo se dostalo poprvé na Lidice

Dopis, doručený v roce 1942 do slánské továrny Palaba na výrobu baterií, je stále tak trochu záhadou, výročí je ale důležité, operace Anthropoid přinesla mrtvé na jedné straně, aby umožnila život milionům na straně druhé...

5.6.2022 v 7:57 | Karma článku: 8.08 | Přečteno: 287 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Libor Popovský

Opakem tyranie není demokracie a světová vláda, ale svoboda a práva jednotlivce

Článek J. B. Shurka "The Antidote to Tyranny is Liberty, Not Democracy or International Government", který vyšel 31. července 2022, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

27.1.2023 v 17:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Jaroslav Herda

Měl by viset?

Domnívám se, že ano. Ne však za základě nějakého soudního rozhodnutí, ale jistě s požehnáním státní nesmělé moci (byť třeba jen tichým).

27.1.2023 v 14:22 | Karma článku: 12.34 | Přečteno: 266 | Diskuse

Jan Machač

Zelené pokrytectví jménem CSRD

Evropská komise zveřejnila 21. 4. 2021 v rámci balíku Udržitelné finance a taxonomie EU návrh na směrnici o podávání zpráv o udržitelnosti podniků.

27.1.2023 v 13:40 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Zdroje dezinformací

Informace, které se k nám dostávají ze zdrojů, které vnímáme coby důvěryhodné, jsou z větší části přinejmenším zdeformované polopravdy. Dezinformační kampaně probíhají stále a cíleně a jejich původci obvykle zůstávají v pozadí.

27.1.2023 v 13:30 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 135 | Diskuse

Jiří Turner

Také se stydíte za to, že budete volit Babiše?

Zvláštní věc. Kdyby volební preference odpovídaly tomu, jak se ke své volbě vyjadřují lidé v médiích i v docela běžné komunikaci, bylo by po dramatu, neboť bychom očekávali drtivé Pavlovo vítězství. Ale tak to není.

27.1.2023 v 13:02 | Karma článku: 32.26 | Přečteno: 2888 | Diskuse
Počet článků 227 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2023

Píšu hlavně o veřejném dění, ekonomice, ekologii, hudbě a sportu. Příležitostně se věnuju také fotoblogu.

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...