Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Vláda hanby. Babiš chce zrušit "Hamáčkův" tendr na nákup testovacích sad do škol

21. 02. 2021 12:56:31
Zakázku vyhrála společnost, která by za nenouzového stavu měla být z veřejného výběrového řízení předem vyřazena. Při tom se mělo jednat o zakázku za desítky milionů korun na nákup milionu antigenních testů do škol.

Od pondělí platí díky žádosti hejtmanů v Česku opět nouzový stav. V úterý zasedla opozice se zástupci vlády v Poslanecké sněmovně za jedním stolem, aby věcně diskutovali opoziční požadavky, mezi něž patří především návrat dětí školou povinných do školních lavic za podmínky pravidelného antigenního testování. Mezirezortní výběrová komise zasedla v pátek, aby vybrala společnost, která by za normálních podmínek měla být automaticky vyřazena, a ani by se veřejného výběrového řízení nesměla účastnit. Vybraná společnost Tardigrad International Consulting totiž nemá ve veřejném rejstříku zveřejněné uzávěrky za poslední dva roky, a nejsou tam ani uzávěrky z předchozích let. Jedná se tedy o společnost bez historie se základním jměním jeden tisíc korun. Na kauzu upozornily Seznam zprávy.

Stát měl zájem o testy čínského výrobce LEPU MEDICAL v objemu téměř milion kusů s termínem dodání do 25. února. Podle informací společnosti Chironax, která se tendru také účastnila, však společnost Tardigrad čínského výrobce poprvé kontaktovala až po té, co zakázku vysoutěžila, tedy v pátek ve večerních hodinách. Společnost Tardigrad, která nikdy se zdravotním materiálem neobchodovala a jako předmět podnikání má zapsáno pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor, tak zjevně nebyla schopná termín dodání garantovat. Naopak společnost Chironax, která nabízela v tendru cenu za jednu testovací sadu o deset korun levněji, je údajně napojena na lobbistu Horáčka. Jedná se tedy o velice zvláštní zakázku, která při objemu 3,6 milionu testů a ceně 65 Kč za jednu testovací sadu mohla dosáhnou téměř čtvrt miliardy korun. Podle slov premiéra Babiše bude zrušena a nákup zajistí Správa státních hmotných rezerv.

Jak se asi musí cítit hejtmani, kteří svojí žádostí o nouzový stav umožnili, aby k takovému neveřejnému výběrovému řízení došlo? Stát totiž vzhledem k nouzovému stavu vypsal zakázku neveřejně. Asi se cítí dost možná podvedeni, protože nepředpokládali, že by vláda mohla nouzový stav takto zneužít. Mezirezortní výběrová komise byla složená ze zástupců Ministerstva vnitra, Ministerstva školství a Ministerstva zdravotnictví. Jeden z členů komise podle Jana Hamáčka podal trestní oznámení pro nátlak, který měl být při výběrovém řízení vyvíjen. Hamáček to uvedl včera večer na twitteru. Je s podivem, že toto trestní oznámení přichází až po té, co premiér Babiš avizoval, že tendr na nákup antigenních testů zruší, a že děti se od března do škol nejspíše nevrátí. A na zítřejším zasedání vlády bude premiér Babiš po Janu Hamáčkovi požadovat vysvětlení.

Vláda hanby je označení bohumínské buňky ČSSD, která si nepřeje, aby sociální demokracie dále ve vládním angažmá pokračovala. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček však celou situaci vidí jinak. Po té, co před Vánoci avizoval, že by ČSSD po skončení nouzového stavu mohla z vlády odejít, u něj došlo k velkému obratu, a stal se z něj jeden z největších Babišových kývačů, což bylo minulý týden zřejmé u projednávání prodloužení nouzového stavu. Zřejmě mu to někdo vysvětlil. Mluví se o vlivném sociálním demokratovi ze Středočeského kraje Robinu Povšíkovi, který působí na Ministerstvu práce a sociálních věcí jako náměstek, a je Hamáčkovým blízkým známým a poradcem. Ať už je za Hamáčkovým obratem cokoliv, je zřejmé, že od té doby, co se stal Babišovi opět loajální, kupí jednu chybu za druhou, zpackaný tendr na antigenní testy je toho jenom důkazem.

V úterý musel na kobereček do podvýboru sportu Senátu také šéf Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička. Poslanci minulý týden rozhodli, že se situací v NSA bude Sněmovna zabývat. Nikoho asi nepřekvapí, že poslanci za ANO tento krok nepodpořili. NSA si pro změnu na vyřizování žádostí o dotace do sportu najala firmu za šest milionů korun. Hnilička měl také vysvětlit náhlé odvolání obou místopředsedů NSA. Jednání v Senátu probíhalo za zavřenými dveřmi, ale bylo údajně dosti bouřlivé. Milan Hnilička svými odpověďmi členy podvýboru sportu nijak neuklidnil. K odchodu z vedení NSA Hniličku vyzvala již řada politiků, včetně ministra školství, ale Andrej Babiš nad ním stále drží ochrannou ruku.

Při tom za normálních okolností Babiš reaguje velmi rychle, což bylo tento týden vidět na ukončení spolupráce s jeho poradcem Romanem Prymulou, kterému se stala osudným návštěva fotbalového utkání. Prymula skončil ještě téhož dne, paradoxně návštěvou fotbalu ale žádná protiepidemická pravidla neporušil, zatímco Andrej Babiš tím, že nešel do karantény po té, co se nakazila vedoucí Úřadu vlády Tünde Barthy, pravidla porušil, i když je očkovaný a musela ho na to upozornit hlavní hygienička Jarmila Rážová. Od Andreje Babiše se odvrátil i jeho blízký spolupracovník a bývalý ministr financí v Sobotkově vládě Ivan Pilný. Že se od Andreje Babiše začínají odvracet jeho spolupracovníci a jeho aura slábne, si začínají všímat už i zahraniční média.

Mezitím vyplouvají na povrch další a další malé domů pro holding Agrofert, například Ministerstvo práce si zaplatilo reklamní prostor na rádiu Impuls. Všichni už také netrpělivě čekají, jak to dopadne s vyšetřováním ekologické havárie na Bečvě, což je případ, který se vymyká tím, že zatímco inspekce životního prostředí k tomu zarytě mlčí, policií najatý znalec Jiří Klicpera se k věci vyjadřuje do médií, a ví přesně, kdo to nebyl, ale kdo to byl, neřekne. Andrej Babiš po té, co Ústavní soud rozhodl, že se některé paragrafy volebního zákona musí změnit, se do Ústavního soudu a jeho předsedy Pavla Rychetského pěkně obul. Místo toho by mu měl ale každý den děkovat. Poslanci totiž dostali za úkol volební zákon změnit, aby nenahrával tolik vítězům voleb a vláda hanby tak musí ještě dostat nějaký čas na práci. Je tak jisté, že hanby na vládu Andreje Babiše v příštích týdnech a měsících dopadne ještě dost a dost.

Poznámka: Vláda na dnešním zasedání (22.2.) sporný tendr na nákup antigenních testů do škol nezrušila. Vítězná společnost Tardigrad měla dnes podle svého slibu doplnit do veřejného rejstříku účetní uzávěrky, což se nicméně nestalo. Z veřejných zdrojů se nepodařila ověřit ani informace, kterou ministr vnitra Hamáček o víkendu sdělil do médií, že tato společnost spolupracovala s některými státními institucemi. Podle dalších informací je britská matka této společnosti spojená se jmény, která figurují na seznamech ve spojitosti s podezřením na praní špinavých peněz.

Autor: David Evan | neděle 21.2.2021 12:56 | karma článku: 43.11 | přečteno: 9559x

Další články blogera

David Evan

Šéf žalobců Pavel Zeman končí, kdo jej v horkém křesle nahradí?

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl k 30. červnu skončit ve funkci. Svůj krok zdůvodnil tím, že je na něj v poslední době vyvíjen silný politický nátlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ta to odmítá.

16.5.2021 v 19:57 | Karma článku: 6.98 | Přečteno: 103 | Diskuse

David Evan

Kauza Vrbětice přehledně: 11 dní rozhodujících skutečností, na kterých je veřejný zájem

Zatímco Jan Hamáček ohledně své cesty do Moskvy stále mlčí, každý den se do veřejného prostoru ke kauze Vrbětice dostávají nové informace. Podle veřejných zdrojů se zdá, že Jan Hamáček svou cestu do Moskvy skutečně plánoval.

9.5.2021 v 15:53 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 527 | Diskuse

David Evan

Obětoval Andrej Babiš česko-ruské vztahy, aby dovládl až do řádných voleb?

Včerejší tisková konference premiéra Andreje Babiše a Jana Hamáčka o tom, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích stojí ruské tajné služby, přišla jako blesk z čistého nebe. Její načasování vzbuzuje nejrůznější otázky.

18.4.2021 v 18:29 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 735 | Diskuse

David Evan

Online sjezd ČSSD vyřešil otázku předčasných voleb. Opozice na ně může zapomenout

Sjezd sociální demokracie potvrdil v čele strany Jana Hamáčka, napověděl, jak to bude s možnou předvolební spoluprácí se zelenými, a také zřejmě definitivně vyřešil otázku předčasných voleb.

11.4.2021 v 17:53 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 329 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

David Evan

Šéf žalobců Pavel Zeman končí, kdo jej v horkém křesle nahradí?

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl k 30. červnu skončit ve funkci. Svůj krok zdůvodnil tím, že je na něj v poslední době vyvíjen silný politický nátlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ta to odmítá.

16.5.2021 v 19:57 | Karma článku: 6.98 | Přečteno: 103 | Diskuse

Aleš Hodina

Historii vytváříme právě teď

Ukázka z budoucí učebnice dějepisu pro druhý stupeň základních škol: Dějiny České republiky, rok 2021

16.5.2021 v 19:30 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 197 | Diskuse

Otto Kamm

Nejen ke kadeřníkovi, nejen na pivko, ale i do cirkusu!

Prima byla tak laskavá, že umožnila mnohým tuto neděli navštívit, byť virtuální návštěvu, ale přeci jenom návštěvu, cirkusu profláknutého pod podmanivým názvem „Partie Ter-Tom“.

16.5.2021 v 15:07 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jan Šesták

Kůže a Michal David

Michal David je neustále napadán za to, že se prý věnoval pokleslému hudebnímu žánru, a že měl být za totality prorežimním zpěvákem. Jistěže David nebyl žádným Krylem či Cohenem, ovšem třeba Elvis taky v písních moc nefilozofoval.

16.5.2021 v 14:08 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 688 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Učitelé by měli být na sociálních sítích, říká češtinář

Na sociálních sítích vystupuje pod přezdívkou Běžící češtinář. Jarmil Vepřek se věnuje popularizaci českého jazyka, pracuje jako korektor a připravuje studenty na přijímací zkoušky. „Výuka musí bavit učitele i žáky," říká.

16.5.2021 v 14:00 | Karma článku: 5.68 | Přečteno: 169 | Diskuse
Počet článků 201 Celková karma 20.77 Průměrná čtenost 2008

David Evan, www.evan.cloud

info@evan.cloud

Najdete na iDNES.cz