Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

7 důvodů, proč by stát měl uznávat protilátky stejně jako v sousedním Rakousku

Nejvyšší správní soud rozhodl, že pokud stát neuznává protilátky jako doklad o prodělané nemoci, jedná se o diskriminaci. Ministerstvo zdravotnictví se nicméně následně rozhodlo soudní rozhodnutí zcela ignorovat.

Premiér Andrej Babiš při tom dal najevo, že by Ministerstvo zdravotnictví mělo postupovat stejně jako sousední Rakousko, které protilátky na nový typ koronaviru uznává. Asi o dva dny později se ministerstvo nicméně rozhodlo, že i přes rozhodnutí soudu se protilátky v Česku uznávat nebudou. Kromě toho, že by se exekutiva v demokratické společnosti rozhodnutími soudu měla řídit, a že to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá levá, existuje řada důvodů, proč by stát protilátky uznávat měl.

1. Medicína je lékařská věda. To znamená, že medicína jako každá jiná věda je založená na prokazatelných důkazech. A pokud člověk má určitou hladinu protilátek v krvi, tak je to důkaz toho, že onemocnění prodělal. O tom není žádného sporu. Tečka. Podle současného vědění, prodělaná nemoc poskytuje určitou ochranu (odtud pojem "protektivní protilátky"), i když reinfekce je možná, stejně jako je možné onemocnět i po ukončeném očkování. Pokud ministerstvo mluví o tom, že není jasné, od jaké hladiny protilátek je člověk chráněn, tak jenom účelově mlží. Toto tvrzení nelze v žádném případě opřít o lékařkou vědu. Protilátky totiž ukazují na to, jestli člověk onemocnění prodělal nebo ne. K tomu, aby se ujistil, zda-li má imunitu v pořádku, je možné vyšetření ještě na tkáňovou případně buněčnou imunitu.

2. Kliničtí imunologové souhlasí. Například klinický imunolog Vojtěch Thon z Masarkovy univerzity říká: „Test na protilátky je způsob testování, který už měl být zavedený dávno.“ Dále tvrdí, že pokud člověk protilátky má, tak člověk není nebezpečný sobě ani svému okolí. Při testu potom stačí vědět, zda protilátky jsou, a ne jaké je jejich množství. A dále upozorňuje, že imunita získaná proděláním nemoci je mnohem komplexnější než vakcinací, která pouze brání rozšíření viru v těle, zatímco po prodělané infekce se tělo začne bránit už na sliznicích. Podobný názor zastávají například lékař Vít Kaňkovský nebo viroložka Hana Zelená. Naopak pneumoložka Martina Vašáková, vedoucí klinické skupiny na Ministerstvu zdravotnictví považuje vyšetření protilátek za nevhodné, její zdůvodnění se však opírá mimo jiné o to, že laboratoře na těchto vyšetřeních chtějí vydělávat, nebo že by stát za ně utratil velké množství peněz, pokud by je proplácel, apod.

3. Jedná se o diskriminaci. Zatímco doklad o prodělané nemoci slouží člověku jako doklad o bezinfekčnosti na 180 dnů, protilátky u nás uznávané nejsou vůbec (v Rakousku jsou uznávány na 90 dnů). Přítomnost protilátek v krevním séru je minimálně stejně spolehlivým (ne-li spolehlivějším) důkazem o prodělání nemoci jako předchozí pozitivní PCR nebo antigenní test. Pokud je tedy prodělání onemocnění uznáváno na základě předchozího pozitivního PCR testu a potvrzení o onemocnění, není žádný důvod, aby tomu tak nebylo v případě prokázání protilátek v krvi. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z konce června o tom, že by stát měl protilátky uznávat, je v tomto ohledu naprosto správné. Pokud je ministerstvo neuznává, jedná se o jasnou účelovou diskriminaci ze strany státu a podrývání základů právního státu.

4. Ani očkování nevydrží napořád. Opět je potřeba se opřít o lékařskou vědu a ne o přání politiků, kteří jenom chtějí sbírat politické body. Očkování na koronavirus nevydrží věčně. Podle těch nejoptimističtějších odhadů může očkování vydržet na půl roku nebo rok. Ve své podstatě by tak potvrzení o očkování mělo být časově omezeno stejně jako je to v případě dokladu o prodělané nemoci. Jenže to by se tato věc musela brát přísně vědecky a ne se politicky snažit zvýhodňovat jednu skupinu nad druhou. Člověk by měl mít možnost si vybrat, jakým způsobem bezinfekčnost prokáže, a všechny způsoby by měly mít stejnou váhu. Pokud se na věc podíváme nezaujatě, tak není žádný důvod, aby očkovaní testování nepodstupovali. Nová data odhalují, že chrání jen sebe.

5. Vyšetření je přesné a spolehlivé. Vyšetření z krevního séra je velmi přesné. Pokud například hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal z MeSES mluví o tom, že laboratoře nejsou schopny určit přesnou hladinu, tak asi neví, o čem mluví. Anebo mluví čistě účelově. Nechal jsem si protilátky vyšetřit na konci května, tedy ještě v době, kdy kolem nich neprobíhala žádná velká diskuse, a bylo mi naměřeno pouhopouhých 5 jednotek na jeden ml. Pokud je tedy vyšetření schopné určit tak malé množství protilátek z krevního séra, musí být velmi přesné a spolehlivé. Pokud pan Smejkal tímto nápadným způsobem prosazuje očkování za každou cenu, nejedná se opět o vědu založenou na důkazech. Očkování je prostě velký byznys, pojišťovny za 10 milionů podaných dávek zaplatily 2,7 miliardy a některá centra, včetně těch soukromých, si tak přijdou na desítky milionů.

6. Stát uznáváním protilátek ušetří peníze. V době postpandemické by se měl stát chovat více než kdy jindy hospodárně. A v případě zadlužení České republiky by měl obracet každou korunu. Pokud by se protilátky uznávaly, ušetřily by se tím nemalé prostředky za očkování a testování. Ceny vakcín od Pfizeru a Moderny se znatelně zvyšují, dá se očekávat, že podobně zareagují i další výrobci. Naopak, pokud by se více lidí dávalo vyšetřit na protilátky, nebo pokud by se očkovaní museli dát například po 180 dnech nechat na protilátky vyšetřit, cena vyšetření by se tím výrazně snížila. Mělo by se jednat o rutinní vyšetření. Otázkou ale je, jestli má stát vůbec zájem se tímto způsobem o účinnosti jednotlivých vakcín něco dozvědět. Vzhledem k tomu, že toho o novém typu koronaviru stále mnoho nevíme, by to měla být jasná priorita.

7. S uznáváním protilátek souhlasí premiér Babiš i opozice. Opozice i předseda vlády jsou pro uznávání protilátek. Navíc je zde již zmíněné rozhodnutí Nejvyššího správního  soudu, kterým se Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo neřídit, což je zcela nevídaná a neuvěřitelná věc. Běžný člověk se potom ptá, jak je to možné, kdo dá Ministerstvu zdravotnictví za to pokutu, a podobně. Není potom divu, že soudy prohlašují opatření Ministerstva zdravotnictví za protiprávní. Naposledy to bylo vidět minulý týden, když Nejvyšší správní soud rozhodl o zrušení nošení respirátorů ve vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě. Dal ministerstvu tři dny na to, aby své opatření lépe zdůvodnilo. Příště ale může opatření zrušit s okamžitou platností a nastane nezvladatelný chaos. Pozice Ministerstva zdravotnictví není udržitelná, rozhodlo se protivit soudu v době prázdnin, kdy Adam Vojtěch ani nemůže být v této věci ve Sněmovně interpelován.

Na závěr bych chtěl podotknout, že tento článek není namířený proti očkovaným ani proti očkování. Naopak, překvapím všechny (včetně sebe), že by za určitých podmínek bylo nejlepší povinné očkování, a to zejména proto, že by veškerou odpovědnost za vedlejší účinky a nežádoucí projevy očkování nesl stát. Nemusel by se tím pádem vyplňovat žádný informovaný souhlas, ubylo by velké množství administrativní zátěže. Skončily by tím nekonečné diskuse a dohady o očkování, udělali bychom krásnou tečku. Jenže premiér Andrej Babiš se zařekl, že za jeho vlády očkování na koronavirus nikdy povinné nebude, což ovšem v jeho případě také může znamenat pravý opak. Zatím to ale vypadá tak, že nejlépe se bude prosazovat cesta plíživé diskriminace, která ale zřejmě žádnou kolektivní imunitu nikdy nepřinese.

Autor: David Evan | pondělí 2.8.2021 11:58 | karma článku: 39,99 | přečteno: 4943x
  • Další články autora

David Evan

Ideová konference ODS přinesla staré novinky

Po představení vládního ozdravného balíčku se konala ideová konference ODS, na které se převážně chválili politici této vládní strany a "bolestivé" kroky vlády, které by v příštím roce měly přinést úspory ve výši 95 miliard korun.

14.5.2023 v 12:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 560x | Diskuse| Společnost

David Evan

Hospodaření České pošty by měl prověřit Nejvyšší kontrolní úřad

Tak se usnesla Sněmovna na včerejší mimořádné schůzi. Už několik týdnů se nemluví o ničem jiném než o rušení tří stovek poboček státního podniku, který se vicepremiér Vít Rakušan společně s vládou rozhodli zachránit...

20.4.2023 v 11:00 | Karma: 14,89 | Přečteno: 392x | Diskuse| Společnost

David Evan

Když ani dvě datové schránky nestačí. A není to protiústavní?

Od začátku roku lidé houfně ruší svoje živnosti, jenom aby jim nebyla zřízená datová schránka. Na některých úřadech je až desetinásobný nárůst žádostí o rušení živností. Proč se datové schránky netěší velké oblibě u veřejnosti?

2.3.2023 v 15:07 | Karma: 30,49 | Přečteno: 742x | Diskuse| Společnost

David Evan

Jak jsem koupil ukrajinské těstoviny za 18 korun

Ministerstvo zemědělství si chce posvítit na některé zemědělce, potravináře a obchodníky, otázkou je přiměřenost jejich marží. V hledáčku jsou některé obchodní řetězce a také základní potraviny jako cukr, vejce, mouka..

28.2.2023 v 13:16 | Karma: 21,06 | Přečteno: 990x | Diskuse| Společnost

David Evan

Vláda Petra Fialy: Vláda rozpočtové odpovědnosti?

Nejvyšší kontrolní ústav (NKÚ) tvrdí, že se vláda Petra Fialy nechová vzhledem k veřejným financím dostatečně odpovědně. Fiala se brání, že za vše může energetická krize a válka. Mnohé kroky české vlády jsou nicméně kontroverzní.

1.12.2022 v 9:53 | Karma: 33,01 | Přečteno: 878x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

  • Počet článků 231
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2017x
Píšu hlavně o veřejném dění, ekonomice, ekologii, hudbě a sportu. Příležitostně se věnuju také fotoblogu.

Seznam rubrik