Roztržka mezi Trumpem a starostou Londýna je jen bouří ve sklenici vody. Trump testuje UK

7. 06. 2017 21:59:52
Mezinárodní diplomatická přestřelka se odehrála mezi Spojenými státy a Spojeným Královstvím. Konkrétně mezi prezidentem USA Trumpem a londýnským starostou. Situace došla tak daleko, že se do ní vložila i britská premiérka Mayová.

Vše začalo Trumpovým tweetem, ve kterém se pozastavil nad výrokem starosty Londýna Sadiqa Khana, který po sobotním atentátu na London Bridge, při kterém zahynulo osm lidí, chtěl přispět k uklidnění situace když řekl, že přestože v ulicích Londýna bude vidět více hlídkujících policistů, přesto by to nemělo nikoho znepokojovat. To je celkem zvláštní formulace, ale starosta Londýna se v ní zjevně odkazoval na dobu, kterou Londýn zažil během bitvy o Anglii a v následujících válečných letech, kdy se přes četné bombardování a lidské oběti nepodařilo Londýňany vyvést z “normálního“ každodenního života.

Mnozí Londýňané tak toto vyjádření určitě pochopili tak, že mají zachovat pověstný stoický klid, který projevovali jejich předkové v krušných časech za druhé světové války. Ne tak Donald Trump, který se na svém twitterovém účtu naopak pozastavil nad tím, že při osmi mrtvých a skoro padesátce zraněných „není žádný důvod se znepokojovat“. Zde ale stojí za to ocitovat přesnou formulaci londýnského starosty, která zněla: “there is no reason to be alarmed!“ Tato věta by se dala přeložit i vhodněji, třeba jako, že není žádný důvod být v pohotovosti nebo cítit se ohrožen (alarm=výstraha, hrozba).

A je pravděpodobné, že Trump měl na mysli právě tento specifický přídech, když se rozhodl londýnského starostu veřejně zkritizovat. Londýnský starosta reagoval trochu hystericky, když se vyjádřil, že Trump by neměl být do Velké Británie pozván na plánovanou státní návštěvu, protože nesdílí stejné hodnoty jako Velká Británie. Je tedy pravda, že Londýňané jsou v něčem jiní než “zbytek“ Velké Británie, například jsou více kosmopolitní, byli proti vystoupení z EU, atd., v čem ale přesně mají Britové jiné hodnoty než americký prezident starosta Khan neupřesnil. Situaci pak musela narychlo hasit britská premiérka Mayová, která se snažila počínajíci kohoutí zápas utnout co nejdříve.

Není náhodou, že první státní návštěvou v USA po Trumpově inauguraci byla právě Theresa Mayová, USA a Velká Británie při návštěvě opětovně deklarovaly, že mají mezi sebou “zvláštní vztah“, což může v češtině vyznít všelijak, ale opět stojí za to si připomenout anglická originální slova, která zní “special relationship“ a poprvé je nepoužil nikdo menší než Winston Churchill v narážce na americký národ a amerického prezidenta Roosevelta. USA neměly přílišný zájem o válku v Evropě, přesto v ní nakonec sehrály významnou roli a nebýt tohoto “zvláštního vztahu“ pravděpodobně by se po napadení Pearl Harboru omezily pouze na boje v Tichomoří.

Zvláštní vztah mezi USA a Velkou Británií byl během válečné vřavy skutečně pravděpodobně nejvřelejší, a to přesto že se Franklin Roosevelt konce války nedožil, zemřel asi o dva týdny dříve než Hitler, kterému to mimochodem udělalo velkou radost a považoval to za jasný zásah prozřetelnosti. Zvláštní vztah však pokračoval i nadále, i během studené války, nejčastěji se skloňuje vztah mezi Margaret Thatcherovou a Ronaldem Reagenem, ona ho nazývala druhým nejdůležitějším mužem ve svém životě (po svém manželovi), a on ji se značnou dávkou škodolibosti označoval za nejlepšího muže v Anglii.

Za zmínku rovněž stojí vztah mezi Georgem W. Bushem a Tony Blairem či mezi Obamou a Cameronem. Přesto se zdá, že speciální vztah mezi USA a Velkou Británií bude v podání Trumpa a Mayové ještě o něco speciálnější a bude se blížit původnímu poutu mezi Rooseveltem a Churchillem. Speciálně to vycítila i německá kancléřka Merkelová, které Trump v oválné pracovně Bílého domu ani nepodal ruku, pochopila tak, že nejen Německo, ale celá Evropa bude hrát v zahraniční politice Spojených států druhé housle a od té doby hystericky vykřikuje, že je nutné něco udělat s evropskou obranyschopností, nejlepší by prý bylo vytvořit nějakou tu evropskou armádu, protože tamti dva jsou mezi sebou určitě domluvení, a navíc Velká Británie navíc vystupuje z evropského elitního spolku, známého pod zkratkou EU, což je zase známo pod zkratkou Brexit.

Merkelová bohužel nemá ve své zemi dostatek historických předobrazů, aby pochopila, že vícenárodní armáda není z vojenského hlediska příliš dobrý nápad, my, kteří jsme byli součástí Rakouska-Uherska naopak víme, že rakousko-uherská armáda mnoho úspěchů nikdy nezaznamenala, největší porážku utržila na našem území ve známé bitvě u Hradce Králového, a to byla skutečná jatka, ve které padlo i mnoho tisíc našich. Pro armádu nemůže být asi nic horšího než když o jejím vzniku, struktuře a strategii chtějí rozhodovat politici.

Pokud jsou vztahy mezi USA a UK v tak vynikající kondici, zdá se nepochopitelné, že Trump přistoupil k tak kontroverznímu kroku, byť jen na sociální síti. Mnozí to mohou považovat za přešlap, za nepovedený tanec slona v porcelánu, ale podle všeho Trump ví přesně, co dělá a rozhodl se podrobit svého největšího spojence zkouškou ohněm. Že si k tomu vybral právě starostu Londýna, který je praktikujícím muslimem, není asi úplná náhoda, ale i tak je už nyní zřejmé, kdo z této přestřelky vyjde vítězně, a kdo bude poraženým, a to přesto, že se Sadiq Khan snaží svá slova o zrušení Trumpovy státní návštěvy mírnit tím, že se o Trumpův tweet vlastně vůbec nezajímá, což mu vzhledem k ostrým slovům, která na adresu amerického prezidenta použil, už asi těžko bude někdo věřit...

Autor: David Evan | středa 7.6.2017 21:59 | karma článku: 23.17 | přečteno: 645x

Další články blogera

David Evan

Ideová konference ODS přinesla staré novinky

Po představení vládního ozdravného balíčku se konala ideová konference ODS, na které se převážně chválili politici této vládní strany a "bolestivé" kroky vlády, které by v příštím roce měly přinést úspory ve výši 95 miliard korun.

14.5.2023 v 12:00 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 559 | Diskuse

David Evan

Hospodaření České pošty by měl prověřit Nejvyšší kontrolní úřad

Tak se usnesla Sněmovna na včerejší mimořádné schůzi. Už několik týdnů se nemluví o ničem jiném než o rušení tří stovek poboček státního podniku, který se vicepremiér Vít Rakušan společně s vládou rozhodli zachránit...

20.4.2023 v 11:00 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 392 | Diskuse

David Evan

Když ani dvě datové schránky nestačí. A není to protiústavní?

Od začátku roku lidé houfně ruší svoje živnosti, jenom aby jim nebyla zřízená datová schránka. Na některých úřadech je až desetinásobný nárůst žádostí o rušení živností. Proč se datové schránky netěší velké oblibě u veřejnosti?

2.3.2023 v 15:07 | Karma článku: 30.49 | Přečteno: 739 | Diskuse

David Evan

Jak jsem koupil ukrajinské těstoviny za 18 korun

Ministerstvo zemědělství si chce posvítit na některé zemědělce, potravináře a obchodníky, otázkou je přiměřenost jejich marží. V hledáčku jsou některé obchodní řetězce a také základní potraviny jako cukr, vejce, mouka..

28.2.2023 v 13:16 | Karma článku: 20.86 | Přečteno: 987 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 20.83 | Přečteno: 258 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 618 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 252 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.95 | Přečteno: 671 | Diskuse
Počet článků 231 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2005

Píšu hlavně o veřejném dění, ekonomice, ekologii, hudbě a sportu. Příležitostně se věnuju také fotoblogu.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...