Český byrokratický matrix 2017

Žijeme ještě v Česku nebo je to už jenom jakýsi matrix, který si hraje na právní stát? Zajímavá otázka na začátku roku, k této otázce mě přivádějí úvahy nad konkrétními případy lidí, kteří se do tohoto matrixu zamotali.

Pravda je taková, že mi na http://evan.cloud píší různí lidé s různými osudy, někteří se do nesnází dostali menší či větší mírou sami, jiní jsou v tom takříkajíc zcela nevině. Kdybych měl vybrat nejkurióznější případ za minulý rok, asi by to byl případ pokuty za včasné a řádné podání daňového přiznání. Pokuta za tento prohřešek činí dle zákona dva tisíce korun a nedá se s tím vůbec nic dělat. Ani ombudsmanka Šabatová Vám nepomůže, protože finanční úřad Vám tuto pokutu dát musí, protože takový je zákon.

Ten zákon totiž říká, že pokud jste majitelem datové schránky, tak musíte daňové přiznání poslat datovou schránkou, a pokud ho řádně a včas pošlete v papírové formě, tak máte smůlu, zákon Vám automaticky ukládá pokutu, která je v zákoně přímo určená, činí dva tisíce korun a ani finanční úřad s tím nemůže nic dělat, zkrátka Vám ji musí dát, i kdyby nechtěl. Pokud Vám to začíná zlehka připomínat matrix, ze kterého je těžké se vymotat, tak vězte, že tento konkrétní případ, o kterém píšu, je ještě o to složitější, že se jedná o osobu ve třetím stupni invalidity.

Pro případ, že by chtěl někdo rozporovat fakt, že invalidita třetího stupně neumožňuje, aby si člověk mohl vydělávat, nebo aby mohl chodit do práce, tudíž logicky nemůže ani podávat daňové přiznání, upozorňuji, že invalidita této osobě byla přiznána teprve v průběhu loňského roku, čili se to seběhlo chronologicky tímto způsobem. Stát vyžaduje pokutu za včasné a řádné daňové přiznání od osoby, která se mezitím dostala do invalidního důchodu a zároveň této osobě zakazuje, aby si na tuto pokutu mohla jakkoliv vydělat.

Jak má ale tato osoba pokutu zaplatit už stát neříká, to se do žádného paragrafu už bohužel nevešlo. Asi z těch několika tisíc invalidního důchodu, který jí byl přiznán. Navíc, kdyby měla státní správa platit pokutu dva tisíce korun za to, že odeslala fyzcké osobě, majiteli datové schránky nějaký dokument pouze v papírové formě a elektronicky nikoliv, čímž porušuje zákon, tak by se zkrátka na těchto pokutách nedoplatila. V praxi se totiž příliš často ukazuje, že úředníci ani nezjišťují, jestli máte nebo nemáte datovou schránku... 

Pokud Vám to stále je málo a máte pocit, že je to sice zvláštní, kuriózní či absurdní, ale o žádný byrokratický matrix se nejedná, přidám ještě něco navíc. Takovou malou perličku. A sice, že tomuto invalidnímu důchodci byla schválena bioléčba. Nebudu to z pochopitelných důvodů blíže specifikovat, a omezím se jenom na to, že se jedná o léčbu zhruba za sto tisíc měsíčně, kterou je pojišťovna ochotna platit třeba i několik let.

No a potom, že to prý u nás nefunguje. Jak je vidět na výše popsaném případě, funguje to přímo senzačně. Trochu mi to připomíná turecké hospodářství, kdy pravá ruka neví, co dělá levá, ale hlavně, že je dost úředníků, kteří mají o čem rozhodovat, a že počet úředníků utěšeným způsobem poroste i v tomto roce. S nárůstem byrokracie se dá očekávat i to, že též stoupne počet lidí, kteří budou lapeni do českého byrokratického matrixu, který si hraje na právní stát.

Mohl jsem napsat o dalších absurdních případech, na kterých se státní správa náležitě vyřádila, ale tento mi přišel nejkontroverznější, a tak zůstanu jenom při něm. V tomto roce nás čekají volby do poslanecké sněmovny a předvolební kampaň už dávno odstartovala, doufám, že politici kromě vedení politické soutěže mezi sebou, nezapomenou na běžné občany, které jejich půtky až tolik nezajímají, a budou pro ně krom silnic a dálnic vytvářet též právní jistotu, která se z našeho systému tak nějak pozvolna vytrácí...

Autor: David Evan | neděle 1.1.2017 15:49 | karma článku: 17,47 | přečteno: 375x