Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotkova kontraproduktivní obměna vlády

5. 11. 2016 11:48:48
Sobotkova maska, za kterou se tři roky úspěšně skrývá, brzy spadne. Podle klíče, ke kterému při obměně vlády sáhne, se ukáže, jak je krize uvnitř ČSSD hluboká, a jestli jsou její nynější hluboké rány zhojitelné nebo nezhojitelné..

Rok před řádnými volbami do poslanecké sněmovny se předseda vlády Bohuslav Sobotka rozhodl k netradičnímu kroku, že vymění pár hlav ve své vládě. Je to reakce na prohrané volby, a protože ty příští chce vyhrát, tak se chce rozloučit s těmi, kteří jsou již podle jeho slov unaveni, a už by to nevydrželi...ČSSD krvácí a tak předseda Sobotka touží po krvi, respektive po nové krvi, která by mu pomohla v příštích volbách uspět.

Zatím to totiž vypadá tak, že ČSSD stále padá a ztrácí a v jednom průzkumu se dokonce objevila až na třetím místě, za komunisty...prý se v tom odráží i nepovedená reorganizace policie, kterou v létě podepsal ministr Milan Chovanec (ČSSD). Ten se ale o svůj post podle všeho bát nemusí, předseda vlády je s ním, zdá se, spokojen. Odpustil mu lánskou schůzku, kdy se mu místopředseda Chovanec pokoušel u prezidenta v Lánech mydlit schody, takže toto byla jenom drobná anabáze.

Mluví se nejčastěji o Dienstbierovi, Němečkovi, Mládkovi, či Marxové, méně často o ministrovi zahraničních věcí Zaorálkovi či ministryni školství Valachové. Nicméně Sobotka se tváří, že nikdo nemá nic jisté, chce si s každým promluvit osobně a říci mu, jak je s jeho prací spokojen. V ohrožení se tak objevuje nejvíce ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, protože v ČSSD nyní opět převládá příklon k prezidentovi Zemanovi, který se ještě vzpamatovává z aféry s Jiřím Bradym, nicméně je o něm známo, že by se pod demisi Jiřího Dienstbiera velice rád podepsal, a kdyby mohl, snad by přidal i havlovské srdíčko.

Jedna hlava je tak tedy zřejmě téměř jistá. Dienstbier se při tom do vlády dostal hlavně proto, aby Sobotka ukázal, že je silným předsedou ČSSD, prosadil si ho proti prezidentskému křídlu, které reprezentoval bývaly hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek, který se v roce 2013 rovněž účastnil lánské schůzky a od té doby to šlo s jeho vlivem uvnitř ČSSD a kariérou prvního místopředsedy strmě dolů. Skončil jako první místopředseda, posléze jako poslanec a nyní tedy i jako hejtman. Nepomohl ani prezident Zeman, který jeho pád sice odstartoval, ale po jeho neúspěších se s ním už kupodivu tolik nekamarádí.

Bude jistě velice zajímavé sledovat další vývoj. Jestli na jaře příštího roku Zeman oznámí svou kandidaturu a jestli ho v jeho kandidatuře ČSSD podpoří. Nebo jestli opět podpoří nějakého svého člena, který vzejde z primárek, jako v předešlých volbách podpořila právě zmiňovaného Jiřího Dienstbiera. O hlas se stále vehementně hlásí Zdeněk Škromach, který se po neúspěchu v senátních volbách ocitl na úřadu práce a nějaká ta trafika by se mu tudíž celkem hodila.

Jedna hlava ale stačit asi nebude. Nevypadalo by to přesvědčivě a ještě by se mohly ozvat hlasy, že je Sobotka slabý a všechno hodil na jednoho ministra. Proto Sobotka vyzval pro jistotu i další koaliční strany, aby zvážily, jestli nenadešel čas pro některého jejich ministra na výměnu. Nesetkal se ale u svých koaličních partnerů s přílišným pochopením. Oba dva se totiž nejen cítí jako vítězové posledních voleb, ale fakticky se jimi i staly. ANO vyhrálo krajské volby a lidovci zase ovládli ty senátní...

Narozdíl od Sobotky tak nemají pocit, že by ve vládě měli nějaké změny provádět, a jelikož premiér sám od sebe ministry koaličních partnerů odvolat nemůže, zbývají mu pouze výše zmínění ministři z ČSSD. Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu po neúspěchu v senátních volbách, kdy neuspěl ve druhém kole, dokonce svou rezignaci Sobotkovi přímo nabídl, ten ji ale nepřijal. Nyní se ale asi ukáže, že ji možná sám navrhne. Jak ministerský předseda v takovém případě vysvětlí svůj názorový obrat, bude jistě velmi zajímavé.

Maska v každém případě spadne a opět se trochu poodhalí temné hradní síly, které jeho stranu ovládají. Za pádem ČSSD však ve finále je odpovědný sám Sobotka. Po odhalení lánské schůzky měl jedinečnou pozici nejen v ČSSD, ale sympatie měl i u veřejnosti, dokonce byl pozván i do show Jana Krause, což v této zemi, jak jsme se mohli přesvědčit při nedávném svátku vzniku Československa, 28. října, znamená mnohé. Tento potenciál však trestuhodně nevyužil a po třech letech svou stranu zase žene do náručí Miloše Zemana.

Že se na lánskou schůzku nezapomnělo, ukázal i filozof Jan Sokol, který ji v posledních Otázkách Václava Moravce zmínil s tím, že politici v poslední době lžou více a více, a že legitimizace lhaní je něco, co nás stále odděluje od Západu. Dokonce uvedl, že se ukazuje, že lež se u nás už nepovažuje za chybu, a "že když to nepraskne, je to v pořádku, a když to praskne, je to taky v pořádku." A když se ho moderátor zeptal na nějaký konkrétní příklad, zmínil kromě lánské schůzky, i zvláštní projevy Hradu při nominaci Jiřího Bradyho na státní vyznamenání.

Na lánskou schůzku se tedy nezapomnělo, a nezapomene se tak ani na špatně provedenou reorganizaci policie, jejímž podpisem ministr Chovanec porušil jistý článek koaliční smlouvy, který mu v případě dohodovacího koaličního řízení před koncem tohoto řízení, zamezoval přijetí jakéhokoliv jednostranného řešení či podepsání čehokoliv, čímž podepsanou koaliční smlouvu proměnil jenom v cár papíru, který nemá jakoukoliv hodnotu.

Je pak s podivem, že pan Chovanec potom ve stejném televizním pořadu se nestydí Daniela Hermana označit za někoho, kdo porušil smlouvu tím, že přijal čtrnáctého dalajlámu, který si už dávno neklade žádné nároky na samostatnost Tibetu a dokonce se jako dalajláma v roce 2011 vzdal svých politických kompetencí a od té doby působí pouze a výhradně jenom jako duchovní vůdce. Navíc ve smlouvě o česko-čínském partnerství se sice mluví o nezpochybňování územní celistvosti Číny, ale nikde není ani čárka o dalajlámovi nebo o tom, že by se s ním někdo neměl scházet.

Herman tedy na rozdíl od Chovance žádnou psanou smlouvu neporušil a to je nyní zřejmé i voličům ČSSD. Maska tedy spadne a bude odhaleno to, co se za ní skrývá. Sobotka totiž zřejmě nepřekročí ani tentokrát svůj stín a odvolá dva nebo tři ministry, o kterých se nejčastěji mluví, zatímco Chovance, který je dávno zralý na výměnu si opět ponechá, čímž proti sobě popudí další část svých ubývajících voličů...

Autor: David Evan | sobota 5.11.2016 11:48 | karma článku: 23.79 | přečteno: 909x

Další články blogera

David Evan

Kateřina Valachová by z vlády odejít neměla. Není pro to žádný důvod

Kateřina Valachová podala kvůli pseudokauze s financováním fotbalu demisi. Prezident se jí snažil tento krok rozmluvit, do voleb zbývají čtyři měsíce, její odchod by pro rezort nic pozitivního nepřinesl. Rozhodnout má příští týden

13.6.2017 v 13:53 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 2036 | Diskuse

David Evan

Roztržka mezi Trumpem a starostou Londýna je jen bouří ve sklenici vody. Trump testuje UK

Mezinárodní diplomatická přestřelka se odehrála mezi Spojenými státy a Spojeným Královstvím. Konkrétně mezi prezidentem USA Trumpem a londýnským starostou. Situace došla tak daleko, že se do ní vložila i britská premiérka Mayová.

7.6.2017 v 21:59 | Karma článku: 21.66 | Přečteno: 581 | Diskuse

David Evan

Milost neznamená zproštění viny, Kajínek je stále jen propuštěným vrahem

Jiří Kajínek dnes po 23 letech opustil brány vězení, milost od prezidenta by však neměla být zaměňována za zproštění viny. Jeho zpochybňovaná vina tím vyvrácena nebyla, sám Kajínek mnohé pochybnosti není schopen dodnes vysvětlit.

23.5.2017 v 23:13 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 2091 | Diskuse

David Evan

Jak poslanci za TOP 09 nepochopili demokracii

Poslanec František Laudát se ve středu v Poslanecké sněmovně vyslovil tak, že pokud finanční správa nebude konat ve věci korunových dluhopisů, je to konec demokracie u nás. Zapomněl však, že sněmovna nemůže nikoho úkolovat.

17.3.2017 v 16:29 | Karma článku: 39.02 | Přečteno: 1472 |

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Stalin zase porazil Putina!

To by s tím měl Vladimir Vladimirovič sakra něco udělat! Jestli on ale není moc měkký a také moc velký demokrat? Rusům totiž podle průzkumu imponují větší střeleci. Co na to říci? Snad jen, že některé národy jsou nepoučitelné.

26.6.2017 v 23:09 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 106 | Diskuse

David Karásek

Tři mýty expertů

"Šance, že se netrénovaný civilista se zbraní ubrání teroristovi, je velmi nízká. Spíš by situaci ještě zhoršil," slyšíme často v médiích od osob s titulkem "bezpečnostní expert". Opravdu?

26.6.2017 v 22:13 | Karma článku: 30.41 | Přečteno: 1678 | Diskuse

Jan Pražák

Policejní absurdita

Nechci zde znovu rozdmýchávat spory nesmiřitelných táborů kuřáků a nekuřáků, těch už tu bylo moc. Uvedu příklad, jak se v souvislosti s protikuřáckým zákonem změnil jeden celkem logicky znějící argument v naprostou absurditu.

26.6.2017 v 21:40 | Karma článku: 23.30 | Přečteno: 624 | Diskuse

Petr Horký

Černoch v beranici a jiné výstřelky - kdo má židli, ten bydlí

Život na Západ od našich hranic má mnoho specifik, kterým našinec těžko uvyká. Přesto si ve většině případů nakonec zvykne, i když to trochu trvá. Jsme přeci jen z jednoho těsta a nebe je všude modrý.

26.6.2017 v 20:13 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 219 | Diskuse

Vít Janša

Jak si píchnout do vosího hnízda?

Desatero východoevropských rad pro zkušenější, moudřejší západ. Jak postupovat po teroristickém útoku?

26.6.2017 v 19:32 | Karma článku: 23.27 | Přečteno: 491 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 21.08 Průměrná čtenost 1780

David Evan, www.evan.cloud

info@evan.cloudNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.